apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Dieta Zdrowie

Cholesterol – rodzaje

Wysoki cholesterol może negatywnie wpłynąć na zdrowie i życie człowieka. Przynosi on negatywne skutki, jak również może wpływać na samopoczucie organizmu. Jakie rodzaje cholesterolu można wyróżnić? Czym one się charakteryzują? Jakie mogą występować przyczyny i objawy podwyższonego parametru? Jak obniżyć cholesterol?


Czym jest cholesterol i jakie są jego rodzaje?


Cholesterol to substancja tłuszczowa znajdująca się w różnego rodzaju pokarmach, przyjmowana razem z nim do organizmu człowieka. Cholesterol stanowi jednocześnie składowa błon komórkowych, kwasów żółciowych, witaminy D, jak również niektórych hormonów. Na całkowity poziom cholesterolu w organizmie wpływa przede wszystkim ilość cholesterolu we krwi, który przyjmowany jest między innymi z pożywieniem. Należy jednak pamiętać iż istnieją dwa rodzaje substancji: cholesterol dobry i zły. Czym one się różnią? Jakie posiadają cechy charakterystyczne?
HDL czyli dobre i korzystne substancje korzystnie wpływają na gospodarkę wewnętrzna organizmu. Są to cząsteczki o wysokiej gęstości, których zassaniem jest odprowadzanie złych i niepożądanych elementów do wątroby.
Zły cholesterol określany jest mianem LDL – niska gęstość substancji i odpowiedzialne są za transportowanie nierozpuszczalnych we krwi cząsteczek. Zły cholesterol może odkładać się na ścianach żył i tętnic powodując ich zwężenie i ostatecznie prowadząc do powstania miażdżycy.
Jak obniżyć cholesterol?

Jakie działania spowolnią reakcje łańcuchową i odkładnie się niepożądanych tłuszczów?


Każdy człowiek powinien dążyć do stanu w którym w wynikach laboratoryjnych uzyska niski poziom LDL oraz stosunkowo duża ilość HDL. Na same wyniki i funkcjonowanie organizmu wpływa kilka czynników zewnętrznych, których stosowanie lub unikanie zapewni zdrowie i właściwe samopoczucie. Nieprawidłowy stan i ilość tłuszczów w organizmie może doprowadzić do udaru mózgu, zatorów, chorób układu krążenia, zatrzymania pracy serca. Najczęściej to od samego człowieka zależy jego zdrowie i utrzymanie prawidłowej kondycji.


Aby w prawidłowy sposób dbać o własne zdrowie należy przede wszystkim:
– ograniczyć poszywanie alkoholu i palenia papierosów,
– odłożyć wszelkiego rodzaju używki,
– ograniczyć i zminimalizować spożywanie słodyczy,
– dostosowanie diety do wieku, płci i zapotrzebowania energetycznego,
– uprawiać aktywność fizyczną,
– zmiana tłustych i słodkich potraw na pełnowartościowe i bogate w składniki mineralne produkty,
– wyeliminowanie z diety spożywania posiłków typu fast food,
– ograniczenie spożywania dań przygotowywanych na głębokim tłuszczu,
– zmiana nawyków żywieniowych i produktów,
– spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, produktów zbożowych, chudego mięsa, ryb,
– ograniczenie stresu,
– wysypianie się,
– regeneracja organizmu,
– wiele innych


Prawidłowe i korzystne postępowanie należy kontrolować za pomocą wykonywania odpowiednich, specjalistycznych badań laboratoryjnych – wyniki uzyskiwane z próbki krwi, jak również omawianie rezultatów z lekarzem specjalistą.