apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem – jak przygotować na nią swoją pociechę?

Dbanie o piękne i zdrowe zęby to niezwykle ważne zadanie. Powinniśmy zatem uczyć tego swoje dzieci już od najmłodszych lat. Dzięki temu wpoimy im dobre wzorce oraz sprawimy, że te w późniejszym okresie nie będą bały się stomatologa. Zanim jednak udamy się z pociechą na pierwszą wizytę, warto ją do tego najpierw odpowiednio przygotować. Jak? Jest na to kilka sposobów. Zdradzimy je dzisiaj i pokażemy, że każda wizyta u dentysty może stać się dla dziecka przyjemniejsza. Sprawdź!

Po pierwsze: nie pokazuj swojego lęku i nie strasz dziecka

Przygotowując dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa, przede wszystkim nie możemy pokazać mu swojego lęku, jeśli taki u nas występuje. Jeśli zatem należymy do grona osób, które dostają ataku paniki przez słowa dentysta czy nawet i sklep stomatologiczny, najpierw sami uporajmy się ze swoją dentofobią lub chociaż dobrze ukryjmy ją przed swoją pociechą. Nie mówmy zatem jej, że borowanie zębów jest nieprzyjemne i boli. Pokażmy także dobry przykład i sami udajmy się na wizytę, by dziecko zobaczyło, że jest to coś całkowicie normalnego. Maluch, który jeszcze nie był u dentysty, nie może się go bać. Może jedynie mieć obawy, jak będzie wyglądała cała wizyta lub może być do tego źle nastawiony przez nas samych.

Po drugie: opowiedz, jak będzie wyglądała wizyta

Małe dziecko z pewnością nie będzie wiedziało, czego spodziewać się na wizycie u stomatologa. Wchodząc do gabinetu, może poczuć strach, gdy zobaczy wszelkie wiertła i inne dziwnie wyglądające sprzęty. Wejdźmy zatem na https://tech-dent.pl/category/stomatologia i pokażmy pociesze, co, jak wygląda oraz do czego służy. Do tego opowiedzmy jej, jak będzie wyglądała taka kontrola – krok po kroku. Cały czas powtarzajmy także, dlaczego należy chodzić do stomatologa. To, co wpoimy od najmłodszych lat, zostanie bowiem z naszym dzieckiem tak naprawdę do końca życia. 

Po trzecie: odpowiedz na wszystkie pytania dziecka

Przed zaplanowaną wizytą u stomatologa dziecko z pewnością będzie zadawało dużą ilość różnych pytań. Może bowiem okazać się, że podczas naszej opowieści o tym, jak wygląda kontrola stomatologiczna, o czymś zapomnieliśmy. Nie zbywajmy zatem swojej pociechy. Odpowiedzmy na każde jej pytanie. Gdy nie wiemy jak, powiedzmy to wprost, a następnie sprawdźmy, czy np. piszą coś na ten temat w sieci. Cały czas mówmy jednak prawdę. Nie koloryzujmy swoich wypowiedzi. Dziecko szybko przekona się bowiem, że w praktyce jest całkowicie inaczej i może stracić do nas zaufanie. Tego nikt z nas oczywiście by nie chciał! 

Po czwarte: umów się na wizytę adaptacyjną

Wiele gabinetów stomatologicznych dla najmłodszych oferuje również możliwość umówienia się na wizytę adaptacyjną. Zachęcamy, aby korzystać z tej opcji. Dzięki temu dziecko oswoi się z miejscem oraz przyszłym lekarzem prowadzącym. Do tego będzie mogło zapytać specjalistę o wszystko, co tylko przyjdzie mu na myśl. Śmiało zarezerwujmy zatem termin na właśnie taką wizytę. 

Na koniec: pamiętaj o wybraniu odpowiedniego specjalisty

W przypadku dzieci kluczowy będzie także wybór odpowiedniego dentysty. Zapytajmy swoich znajomych czy członków rodziny, jaki gabinet polecają. Poszukajmy także opinii w sieci. Gdy coś nie będzie nam pasować, nie bójmy się także zmienić lekarza. W końcu udając się raz na wizytę, nie oznacza to, że musimy chodzić akurat w to miejsce cały czas. Zadbajmy o komfort swojej pociechy i postarajmy wybrać się dla niego idealnego stomatologa dziecięcego.