apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Jak nosić worek na mocz
Zdrowie

Jak nosić worek na mocz?

W życiu zdarzają się sytuacje, które wymagają skorzystania z worka na mocz. Podczas jego użytkowania należy pamiętać o odpowiednim  przymocowaniu, komforcie noszenia, a także zachowaniu ostrożności podczas jego wypróżniania. Artykuł ten zawiera cenne wskazówki w tym zakresie.

Worek na mocz – do czego służy?

Worek na mocz to przedmiot służący do zbierania moczu, a także innych płynów ustrojowych. Najczęściej korzystają z niego osoby, które przez chorobe zmuszone są do długiego leżenia, co uniemożliwia im regularne oddawanie moczu. Produkt jest przeznaczony dla pacjentów zmagających się z dolegliwościami urologicznymi. Istnieją różne rodzaje tego produktu. Przykładem strony, na której można nabyć jakościowe worki na mocz, jest https://chlonne24.pl/.

Worek na mocz – pielęgnacja

Korzystając z worka na mocz, należy pamiętać o konieczności jego opróżniania. Powinno się to robić, gdy nie jest on jeszcze całkowicie zapełniony, a mocz zajmuje ok. 2/3 całej jego objętości. Podczas wymiany i opróżniania należy zachować należytą ostrożności i robić to w higienicznych warunkach poprzez m.in. zastosowanie rękawiczek, czy regularne przemywanie rurek zbiornika, czy myciu rąk po każdym kontakcie z cewnikiem. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się infekcji. Do samego opróżniania urządzenia służy specjalny zawór. Należy również pamiętać o dezynfekcji końcówki cewnika. O wymianie worka na mocz w szczególności w warunkach domowych należy pamiętać po upłynięciu 3 dni od rozpoczęcia jego użytkowania.

Jak nosić worek na mocz?

Osoba nosząca worek na mocz powinna czuć się przede wszystkim w miarę możliwości komfortowo. Z tego względu należy kontrolować to, w jaki sposób jest położona rurka urologiczna. Jakiekolwiek zagięcia powodują utrudnienia w odpływie moczu. Istotną kwestią jest również właściwe umiejscowienie samego worka. Powinien się on znajdować poniżej pęcherza. Pozwoli to uniknąć cofanie się moczu. Podczas noszenia worka na mocz nie jest możliwe korzystanie z długich kąpieli w wannie. W tej sytuacji lepiej postawić na krótki prysznic.

Jak przymocować worek na mocz?

U osób pozostających w pozycji leżącej należy skorzystać z haczyka, który pozwoli na umiejscowienie worka na mocz po boku łóżka na jego ramie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zahaczenie go za pomocą agrafki o prześcieradło. O komfortowe przymocowanie należy dbać zarówno w ciągu dnia, jak i snu pacjenta. Może się również zdarzyć, iż osoba nosząca ten produkt jest w stanie samodzielnie się poruszać. W tym wypadku może skorzystać z dostępnych na rynku propozycji worków na nogę. Aby wygodnie przymocować worek na mocz do nogi, warto zaopatrzyć się w specjalne mocowanie. Odpowiednio przymocowany produkt powinien zapewnić pełen komfort użytkowania, a także być zamaskowany pod noszoną odzieżą.

Worek na mocz – jaki wybrać?

Jedną z istotnych kwestii przy wyborze właściwego worka na mocz jest pojemność zbiornika. Podczas gdy w przypadku worków przeznaczonych do użytkowania w pozycji leżącej może ona wynosić ok. 2 litry, w przypadku tych przeznaczonych do noszenia na nodze jest ona ok. 4 razy mniejsza. Inną istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego wykonany został dren. Nie powinno on łatwo ulegać zagięciom, zapewniając bezproblemowy przepływ moczu. Istotną kwestią jest również możliwość łatwego odczytu skala. Inne istotne kwestie to m.in. szczelny zawór oraz dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia, jak również brak dodatku lateksu. Produkty spełniające takie wymagania można znaleźć m.in. odwiedzając stronę https://chlonne24.pl/worki-do-zbiorki-moczu.