apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Dieta Zdrowie

Zioła na tarczycę

W dzisiejszych czasach choroby tarczycy są coraz częstsze i coraz to większa ilość osób, na nie choruje. Popularna jest choroba hashimoto, niedoczynność tarczycy czy jej nadczynność. Osoby chore na tarczycę bardzo często poszukują alternatywnych sposobów jej leczenia i coraz częściej sięgają po różnego rodzaju zioła.

Czy zioła są skuteczne w leczeniu tarczycy?


Skuteczności ziół na tarczycę, jak dotąd nie potwierdzono. Zioła, które najczęściej wybierane są jako zioła wspomagające leczenie to: ashwaganda, karbaniec jasny, szałwia, rozmaryn. Uważa się wciąż, że zioła mogą jedynie wspomóc ale na pewno nie wyleczą zaburzeń tarczycy. Na pewno zawsze niekorzystny wpływ będzie miał fakt wstrzymania terapii lekarskiej. Konsultacje lekarskie i leczenie jest najważniejsze, natomiast odpowiednio dobrane zioła na tarczycę mogą tylko pomóc i wspomóc daną lekarską kurację.


Zawsze trzeba sobie zdać sprawę, że tarczyca jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Oznacza to, że produkuje ona hormony, które kontrolują większość pracy wielu tkanek, mających
istotny wpływ na pracę całego organizmu. Dzięki hormonom tarczycy działa zarówno ludzki układ nerwowy jak i wspomagany jest układ kostny. Wszelkie zaburzenia tarczycy mają więc niesamowity wpływ na cały ludzki organizm. Leczenie tarczycy jest podstawą, ponieważ pomaga choć trochę lub znacznie zniwelować wszelkie złe skutki powstałe w organizmie. Dlatego zioła owszem można przyjmować ale nie wolno całkowicie rezygnować w tym czasie z terapii lekarskiej.

Badania na temat działania ziół


Bardzo często są przeprowadzane badania jak poszczególne zioła działają, w przypadku chorób tarczycy, jednak dodać należy, że tego rodzaju badania naukowe przeprowadzane są na zwierzętach a nie na ludziach. Daje to więc bardzo niejasny obraz działania poszczególnych ziół na tarczycę.
Dobrze jest też zauważyć, że obok lekarskich kuracji w sferze leczenia tarczycy duże oddziaływanie ma też rodzaj odpowiedniej diety. Bardzo duże znaczenie w leczeniu tarczycy ma uzupełnienie powstałego niedoboru jodu. Ponadto należy też prowadzić działania sprawiające, że uzupełniony zostanie selen, żelazo, cynk, kwasy omega 3 i witamina D.
Zioła mogą pomagać uzupełniać dane pierwiastki, przez co znacznie mogą wspomagać leczenie tarczycy ale nigdy jej w pełni nie zastąpią.


Wśród ziół, które wspomagają leczenie tarczycy w przypadku jej nadczynności, wymienia się:
– karbaniec jasny i pospolity,
– rozmaryn lekarski,
– szałwia lekarska,
– melisa lekarska.
Zioła wspierające leczenie niedoczynności tarczycy to:
– ashwaganda,
– balsamowiec indyjski,
– pokrzywa indyjska,
– przytulina.
Natomiast zioła pomagające w leczeniu choroby hashimoto to;
– ashwaganda ,
– balsamowiec indyjski


Podsumowując można stwierdzić, że w przypadku jakiegokolwiek rodzaju choroby tarczycy dobrze jest korzystać z ziołolecznictwa. Jednak można tylko ziołami wspomagać daną kurację lekarską i to konsultując ten fakt wcześniej z lekarzem prowadzącym danego pacjenta. Zioła wspomagają, dodają sił i są czymś w rodzaju placebo a;le nigdy nie powinny zastąpić prawidłowego leczenia.