apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Dieta Zdrowie

Sposoby na grypę żołądkową

Każdego człowieka przynajmniej kilka razy w życiu dopada grypa żołądkowa. Co prawda trwa bardzo krótko, bo zazwyczaj mija już po jednym dniu, ale jest na tyle nieprzyjemną dolegliwością, że jednak każdy chciałby, by jak najszybciej minęła. Objawy są na tyle dokuczliwe, że nie da się z nimi normalnie funkcjonować. Grypa żołądkowa, potocznie nazywana jelitówką, powoduje poważne bóle brzucha, biegunki, nudności, czasem też wymioty i wysoką gorączkę. Istnieją na szczęście domowe sposoby na grypę żołądkową, które natychmiastowo przynoszą ulgę. Oto kilka z tych, które naprawdę warto przetestować na sobie.

Ziołowe herbaty – czy to działa?

Prawdopodobnie każdy ma w swoich szafkach kuchennych rozmaite ziołowe herbatki. Jeszcze lepsze są zioła w liściach, które zachowują pełnię swoich właściwości. A to właśnie natura daje nam to, czego potrzebujemy do pozbycia się różnych chorób. W przypadku grypy żołądkowej zaleca się picie m.in. herbatki z imbiru, która łagodzi mdłości i ogranicza ilość wymiotów. Dobrze powinna też zadziałać mięta oraz rumianek. Obie działają uspokajająco, zmniejszając przykre dolegliwości.

W przypadku grypy jelitowej chory bezustannie traci olbrzymią ilość płynów poprzez wymioty i biegunkę. Grozi to odwodnieniem, dlatego tak ważne jest, aby mu jakoś zapobiec. A wystarczy w tym celu spożywać nieco większe ilości wody niż zwykle. Najlepsza będzie woda mineralna, która przy okazji wprowadzi do organizmu wypłukiwane z niego substancje mineralne. Warto zrezygnować jednak z wody gazowanej, gdyż z uwagi na występujący w niej dwutlenek węgla może ona podrażnić żołądek i pogłębić problemy z trawieniem.

Pozostając w temacie napojów, istnieje taki jeden płynny specyfik, który od lat był wykorzystywany właśnie do leczenia grypy żołądkowej. Chodzi tu o ocet jabłkowy. Zaleca się pić go dwa lub trzy razy dziennie w ilości dwóch łyżek stołowych. Ocet jabłkowy nie jest zbyt smaczny, bo ma ostry i nieco gorzkawy posmak, ale naprawdę warto się przemęczyć, aby zaznać odrobiny ulgi. Można też rozcieńczyć go w wodzie i dodać odrobinę miodu bądź cytryny, by złagodzić jego charakterystyczny smak.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Niektóre sposoby na grypę żołądkową są jeszcze prostsze. Niektórzy twierdzą bowiem, że w ich przypadku na jelitówkę najlepiej działa zwykła woda w połączeniu z cytryną i solą. Jakie właściwości ma ta mikstura? Otóż chodzi w niej głównie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dodatek soli ma za zadanie zatrzymać wodę w komórkach, dzięki czemu nie będzie ona tracona w przesadnych ilościach. Cytryna z kolei uzupełni niedobory witaminy C, która jest wypłukiwana właśnie z moczem.

Mimo iż grypa żołądkowa jest bardzo uciążliwa, ponieważ odbiera człowiekowi całą energię i chęć do życia, przeważnie nie ma innej opcji, jak tylko ją przeczekać. Chory powinien sobie dać przyzwolenie na cały dzień odpoczynku. Jego organizm musi mieć dużo siły do stoczenia walki z chorobą, dlatego nie należy go obciążać pracą czy nawet zwykłymi domowymi obowiązkami. Najlepiej po prostu leżeć w łóżku i odpoczywać. Dzięki temu choroba minie znacznie szybciej.