apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy jest bardzo znaną rzeczą, którą każdy ma w domu, lecz używa rzadko, ponieważ zna tylko nieliczne funkcje, w jakich można go zastosować. Aby kwasek nie leżał w szafce bez użytku warto zapoznać się z innymi sytuacjami w jakich można użyć kwasku cytrynowego.


Zastosowania kwasku cytrynowego:


*usunięcie kamienia z czajnika- kwasek pomaga w usunięciu kamienia oraz brzydkiego zapachu. Należy wsypać dwie łyżeczki kwasku i trzy łyżki wody do czajnika pozostawić tak na kwadrans lub zagotować. Po tym czasie trzeba dokładnie wypłukać czajnik, aby woda w później w nim gotowana nie była kwaśna.


*czyszczenie sztućców- często łyżeczki używane do kawy i herbaty maja na sobie brzydki osad, który nie zawsze da się wyczyścić płynem do naczyń wtedy pomoże na to kwasek cytrynowy. Z kwasku oraz odrobiny wody tworzymy pastę, którą za pomocą ściereczki lub szczoteczki do zębów czyścimy sztućce.


*czyszczenie kuchenki mikrofalowej- aby usunąć drabinki jedzenia oraz zatłuszczone ślady trzeba wsypać do pojemnika, który można podgrzewać w mikrofali trzy łyżeczki kwasku, zalać wodą do połowy, wymieszać i wstawić do mikrofali na dwie minuty. Po tym czasie powycierać wnętrza ściereczką i cieszyć się czystą mikrofalą.


*nabłyszczanie szklanych naczyń- dodaj jedną łyżeczkę kwasku do zmywarki lub do ciepłej wody w zlewie w której wypłuczesz szklane naczynia. Po takim zabiegu nie trzeba polerować szklanek wystarczy je wysuszyć.


*pranie ubrań- wzmocni on działanie proszku, wystarczy dodać do niego dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Da nam on lepszy zapach ubrań, usunie plamy z ubrań i ochroni ich kolor. Najbardziej polecany jest do prania białych ciuchów.


*czyszczenie kubków- kawa i herbata często zostawia brązowy osad we wnętrzu kubka po pewnym czasie ciężko się go pozbyć. Aby kubki były czyste na gąbkę do naczyń wystarczy wsypać 1 łyżeczkę kwasku dodać 100 ml wody i czyścić zabrudzone miejsce.


*sprzątanie łazienki- wysyp kwasek na zabrudzone miejsca np. odpływ, odczekaj 5 minut i spłucz miejsce ciepłą wodą. Można także przygotować roztwór z kwasku i czyścić wybrane miejsca za pomocą ściereczki lub gąbki.


*mycie dłoni- na zabrudzone ręce np. po obieraniu buraków należy wysypać kwasek cytrynowy i zrobić z niego peeling, który czyści i nie podrażnia skóry.


*płukanie ciuchów- kwasek cytrynowy dobrze sprawdza się jako płyn do płukania, należy wymieszać 100 ml ciepłej wody z 2,5 łyżeczki kwasku. Mieszankę tą wlać do pralki w miejsce na płyn i po praniu cieszyć się świeżością ciuchów.


*nadanie owocom kolorów- jabłka i banany często po obraniu i odstaniu ciemnieją aby tego uniknąć wystarczy spryskać je mieszanką wody i łyżeczki kwasku.

Czy opłaca się stosować kwasek cytrynowy?


Kwasek cytrynowa jak widać ma wiele zastosowań w naszym domu o których nie każdy wie i bardzo potrafi ułatwić nasze codzienne życie a także cieszyć się przedmiotami dłużej. Możemy dzięki niemu ograniczyć używanie bardziej szkodliwych dla nas chemicznych środków czystości i ograniczyć wyrzucanie owoców, które dzięki kwaskowi cytrynowemu zachowają swoją świeżość na dłużej.