apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Wszechstronne zastosowania octu

Ocet znajdziemy w każdej kuchni. Niepozorna butelka z płynem stoi najczęściej głęboko w szafce. Sporadycznie używam go podczas gotowania, lub usuwania kamienia. Mało kto jednak wie, że ocet ma wszechstronne zastosowanie. Znając jego tajemnicę możemy w tani i szybki sposób odmienić wygląd naszego mieszkania, oczyścić odzież, lub upiększyć włosy. Zastosowania octu są ogromne. Przede wszystkim należy rozróżnić rodzaje tego produktu, ponieważ zastosowania octu zależą od jego składu.

Ocet nie tylko w kuchni


Na półkach sklepowych znajdziemy kilka rodzajów tego artykułu. Najbardziej powszechny i zarazem najtańszy jest ocet spirytusowy. Zastosowania octu spirytusowego poza gotowaniem, jest duże. Ocet spirytusowy ze względu na skład, doskonale czyści różnorakie powierzchnie. Zmieszany z wodą i płynem do mycia naczyń poradzi sobie z kuchennym brudem na okapie, podłodze, czy szafkach. Idealnie wyczyści też glazurę i armaturę w łazience. Brudne panele podłogowe, lub deskę bez trudu umyjemy płynem z dodatkiem octu. Podłoga będzie czysta, bez smug i zacieków. Zastosowania octu w łazience są bezsporne. Zacieki z mydła i plamy po paście do zębów znikną w oka mgnieniu, jeśli spryskamy powierzchnię roztworem octu spirytusowego, a później dokładnie wytrzemy. W ten sam sposób wyczyścić kabinę prysznicową, toaletę i wannę. Ocet doskonale usuwa kamień i plamy z odzieży.


Na półce sklepowej znajdziemy także ocet jabłkowy. Jest on dużo droższy od spirytusowego,a jego barwa przypomina żółtą, słomkową, z obecną zawiesiną. Zastosowania octu jabłkowego są wszechstronne, zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie i urodę. Substancja ta powstaje podczas fermentacji jabłek, czemu zawdzięcza swój kolor i specyficzny mętny wygląd.

Ocet jabłkowy na zdrowie


Ocet jabłkowy zawiera ogromną ilość witamin i minerałów. Ma więc dobroczynny wpływ na nasz organizm. Picie octu jabłkowego na czczo każdego dnia sprawi, że szybko odczujemy jego dobroczynne działanie. Mikstura oczyszcza wątrobę z toksyn, przyspiesza przemianę materii, wpływa bardzo korzystnie na skórę i włosy. Ocet jabłkowy pomoże także pozbyć się pasożytów z organizmu. Reguluje przemianę materii i pomaga w walce z nadwagą. Wpływa korzystnie na układ moczowy i walczy z jego infekcjami. Można go również stosować zewnętrznie. Zastosowania octu jabłkowego są ogromne. Doskonałe efekty przynosi płukanie włosów tym płynem. Zwłaszcza tłusta skóra głowy odczuje wyraźną ulgę, jeśli przy każdym umyciu głowy nawilżymy ją octem jabłkowym. Włosy zyskają przy tym piękny blask i gładkość. Dobroczynny wpływ na nasze zdrowie mają także ocet balsamiczny i ocet produkowany z wina. Podobnie jak ocet jabłkowy zawierają cenne minerały i witaminy.

Najczęściej jednak znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Warto poczytać co nieco o ich właściwościach i wybrać najbardziej dla nas odpowiedni. Ocet jabłkowy możemy wykonać sami we własnym domu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że spożywamy wszystko co najlepsze. Niezwykłe zastosowania octu, to bardzo ciekawy temat lektury, który warto dogłębnie poznać.