apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Zapach potu a dieta

Wydzielanie potu przez ludzki organizm jest naturalnym procesem fizjologicznym. Pot głównie pełni funkcję termoregulacyjną (pocąc się ochładzamy ciało), a jednocześnie oczyszcza organizm z zalegających w nim toksyn. Zapach potu zależy od wielu czynników. Należą do nich: stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stany chorobowe, przyjmowane leki, a także dieta. Nieprzyjemny zapach potu powoduje spożywanie niewielkiej ilości wody, sięganie po wysoko przetworzone produkty czy zbyt częste sięganie po posiłki typu fast food.

Dostarczane organizmowi substancje odżywcze po zmetabolizowaniu są wydalane z organizmu m.in. wraz z potem i dlatego też decydują o jego zapachu. W związku z tym zapach potu nie jest stały i zależy m.in. od poziomu stresu, gospodarki hormonalnej, chorób skórnych i ogólnoustrojowych, stosowanych leków czy używek (np. papierosów), a także stosowanych kosmetyków czy materiału, z którego są wykonane noszone ubrania. Bardzo często zmiany zapachu potu mają podłoże w niewłaściwej diecie.

Nieprzyjemny zapach potu a dieta

Nieprzyjemny zapach potu powodują bakterie wchodzące w reakcję z potem (pot w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem stanowi dla bakterii idealną pożywkę). Bakterie, które namnażają się w okolicy pach żywią się głównie białkami i tłuszczami. Dlatego też warto ograniczyć spożywanie produktów bogatych w te substancje. Będzie to oczywiście wspomniana już niezdrowa żywność tj. Wysokokaloryczna o niskiej zawartości witamin i minerałów.

By zneutralizować nieprzyjemny zapach potu lub zapobiec jego powstawaniu w codziennej diecie należy zminimalizować spożywanie produktów, które wydzielają związki siarki – enzymy, które w procesie trawienia nie ulegają rozkładowi i są wydalane z organizmu wraz z potem w nienaruszonym stanie, dlatego też dają nieprzyjemny zapach. Do takich produktów należą brokuły, czosnek i cebula.

Warto także wykluczyć z diety pokarmy zawierające konserwanty i sztuczne barwniki. Zawarte w nich dodatki aromatyzujące w procesie trawienia zmieniają się w substancje odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu potu. Za ciekawostkę można uznać, że potrawy ostro przyprawione rozszerzają gruczoły potowe i przyczyniają się do wydzielania większej ilości potu. Podobne działanie ma równie ż szybkie i zachłanne spożywanie posiłków. Przykry zapach potu może być przyczyną nieprawidłowości związanych z metabolizmem.

Sposób na nieprzyjemny zapach potu

Zespół holenderskich specjalistów opracował kosmetyk łączący właściwości dezodorantu i antyperspiratu, nie zapominając o tym, że wydzielanie potu to naturalny i bardzo potrzebny proces fizjologiczny, którego nie wolno zaburzać. Kosmetyk Nuud Antiodorant eliminuje nieprzyjemny zapach potu. Nie blokuje ani nie hamuje potliwości.

Nuud Antiodorant zawiera mikrocząsteczki srebra wpływające na neutralizację bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu. Kosmetyk nie zawiera rakotwórczego aluminium, parabenów, alkoholu, soli ani żadnych chemikaliów. Nie posiada żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Z powodzeniem może być stosowany przez wegan. W jego składzie można za to znaleźć szereg naturalnych olejków: kokosowy, migdałowy i rycynowy, które dbają o wrażliwą skórę pach.

Bardzo docenianym atutem Nuud Antiodorant jest fakt, że stosuje się go 1-3 razy w tygodniu, niezależnie od intensywności problemu z nieprzyjemnym zapachem potu. Dzięki temu jedno opakowanie Nuud wystarcza aż na 6 tygodni kuracji.

Mimo, że Nuud Antiodorant posiada białą, kremową konsystencję, nie pozostawia śladów na skórze i na ubraniach. Jest także bezwonny, nie ma więc obaw, że jego zapach nie przypadnie do gustu osobie stosującej go lub bliskiemu otoczeniu. Można więc pozostać przy swoim ulubionym zapachu perfum.

Warty uwagi jest również fakt, że tubka Nuud Antiodorant została wykonana z bioplastiku pozyskanego z trzciny cukrowej, zaś opakowanie wyprodukowano z niebielonego kartonu FSC, co oznacza, że jest całkowicie biodegradowalne.

Kosmetyk Nuud Antiodorant jest świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie czy po prostu borykających się z nieprzyjemnym zapachem potu. Wygoda stosowania i wysoka skuteczność gwarantują pełną satysfakcję.