apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Moda

Jak usunąć plamy z ubrań?

Gdy zdarzy ci się zaplamić ubranie, najczęściej od razu po powrocie do domu wrzucasz je do pralki. Nastawiasz specjalny program, wlewasz trochę więcej płynu lub proszku i oczekujesz, że zabrudzenie już po godzinie zniknie. Najczęściej oczywiście tak właśnie się dzieje, ale jednak w przypadku niektórych plam nawet najsilniejsze środki chemiczne mogą okazać się mało skuteczne. Właśnie wtedy nadchodzi pora na wypróbowanie domowych metod. A jak usunąć plamy bez chemii i innych żrących substancji?

Domowe sposoby na plamy na ubraniach

Doskonałym środkiem na plamy jest najzwyklejsza w świecie woda utleniona. Rewelacyjnie oczyszcza nawet trudne czy stare zabrudzenia, a przy tym jest bezpieczna dla odzieży. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku plam z czerwonego wina, ale też i tych powstałych z innych produktów żywnościowych. Aby stworzyć z niej preparat piorący, musisz połączyć ją z taką samą ilością zwykłego mydła w płynie i wymieszać, aż mikstura zacznie się pienić. Gotową piankę delikatnie wcieraj w zabrudzony materiał, a jeśli plama nawet wtedy nie zejdzie, spróbuj go pocierać przez kilka minut. Roztwór powinnaś pozostawić na ubraniu na jakiś kwadrans. Po tym czasie opłucz materiał pod bieżącą wodą. Efekt powinien cię w pełni usatysfakcjonować.

Jeśli jednak akurat nie masz pod ręką wody utlenionej, spróbuj zajrzeć do szafek kuchennych w poszukiwaniu mączki kukurydzianej. Mało kto o tym wie, że ten podstawowy artykuł spożywczy jest idealnie usuwa nawet przeróżne plamy. Mączka kukurydziana ma bowiem naturalną zdolność do absorbowania tłustych substancji, dzięki czemu pomoże ci w uporaniu się z plamą po maśle, oleju bądź jakiejkolwiek smażonej potrawie (np. frytkach lub chipsach). No to do dzieła. Na nasączoną wodą gąbeczkę nanieś niewielką ilość mączki ziemniaczanej i delikatnie wetrzyj ją w plamę. Jeżeli zabrudzenie jest bardzo duże, możesz spróbować pocierać je gąbką przez kilka minut, a następnie wypłukać ubranie pod wodą. Plama powinna całkowicie zejść. A jeśli zostały po niej jakieś drobne ślady, teraz spokojnie możesz wyprać ubranie w pralce.

Trudno jednak oczekiwać, abyś zawsze miała w domu mączkę kukurydzianą bądź wodę utlenioną. Co innego płyn do mycia naczyń. Zawsze masz go przecież w kuchni i często nawet kupujesz go w zapasie, by nie dopuścić do sytuacji, w której mogłoby go zabraknąć. A jak usunąć plamy z pomocą tego specyfiku? Podobnie jak w przypadku mączki kukurydzianej musisz po prostu dokładnie wetrzeć go w ten fragment materiału, który został wcześniej zaplamiony. Spokojnie możesz zastosować większą ilość płynu do mycia naczyń, gdyż ma on neutralny skład i na pewno nie zaszkodzi twoim ubraniom. Pozostaw go na plamie na kilka minut, a potem dokładnie ją opłucz. Odzież będzie jak nowa. Tę metodę warto na pewno zapamiętać, bo niemalże zawsze można z niej skorzystać.

Co jest ważne przy usuwaniu plam?

Te wszystkie sposoby na nic ci się jednak zdadzą, jeżeli nie wbijesz sobie do głowy jednej zasady – najważniejsza jest szybka reakcja. Gdy tylko zobaczysz, że zaplamiłaś sobie bluzkę, najlepiej od razu zajmij się czyszczeniem.