apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Zdrowie

Jak przebiega leczenie narkomanii?

Narkomania bez specjalistycznego leczenia w krótkim czasie prowadzi do śmieci. Uzależniony zażywa coraz większe ilości substancji psychoaktywnych, by poczuć rozluźnienie, mieć więcej energii lub osiągnąć inny pożądany rezultat. Jeżeli narkoman nie podejmie leczenia, prawdopodobnie przedawkuje w ciągu kilku lat od rozpoczęcia zażywania narkotyków. Jak można mu pomóc? Sprawdź, jak wygląda leczenie narkomanii.

  1. Leczenie narkomanii w specjalistycznym ośrodku
  2. Wyjście z nałogu jest możliwe

Bez pomocy specjalistów wyjście z narkomanii jest praktycznie niemożliwe. Narkomanom trudno jest racjonalnie myśleć, gdy pojawiają się przykre objawy odstawienia substancji psychoaktywnych. Jak wygląda leczenie narkomanii w specjalistycznych ośrodkach?

Leczenie narkomanii w specjalistycznym ośrodku

Narkomanom znacznie trudniej jest wyjść z nałogu niż osobom uzależnionym od hazardu, alkoholu lub papierosów. Narkotyki silnie wpływają na układ nerwowy, uszkadzając go i wywołując szereg reakcji, które prowadzą do zniszczenia różnych organów. Przedawkowanie jest zatem kwestią czasu w przypadku większości narkomanów. Aby uniknąć zażycia zbyt dużej ilości heroiny, kokainy lub innej substancji, niezbędne jest rozpoczęte leczenia narkomanii.

Leczenie narkomanii w ośrodkach takich jak https://medjol.pl/leczenie/narkomanii przebiega wielotorowo. Uzależniona osoba samodzielnie nie poradzi sobie z wychodzeniem z nałogu, nawet gdy bardzo tego chce. Trudności pojawiają się przede wszystkim na etapie detoksykacji, gdy odtruwaniu organizmu towarzyszą objawy odstawienne. Wśród nich najcześciej pojawiają się mdłości, wymioty, drżenie mięśni, silny ból. Niektórzy pacjenci cierpią również z powodu psychozy, omamów i innych poważnych problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego. Dzięki odpowiednio dobranym lekom, odtruwanie przebiega spokojniej, co ułatwia jego przeprowadzanie. Następnym krokiem w leczeniu narkomanii jest psychoterapia. W jej trakcie pacjent dowiaduje się, jak tworzyć nowe wzorce zachowania, by unikać zażywania narkotyków. Ponadto psychoterapia umożliwia przepracowanie problemów osobistych, zbudowanie poczucia własnej wartości oraz przeproszenie osób, które się skrzywdziło.

Wyjście z nałogu jest możliwe

Proces leczenia narkomanii jest długotrwały, jednak po jego przejściu można rozpocząć nowe, wolne od nałogu życie. Warto podać próbę porzucenia narkotyków, gdyż w przeciwnym razie nałóg doprowadzi do śmierci. Leczenie w specjalistycznym ośrodku jest jedynym sposobem, by żyć długo i raz na zawsze zapomnieć o dotychczasowych problemach.