apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Migrena
Zdrowie

Migrena – czym jest i czym leczyć?

Ból głowy to jedna z najczęstszych przypadłości, dlatego być może jest bagatelizowana. Tymczasem bywają takie rodzaje bólu głowy, które powodują wiele problemów i niemożność normalnego funkcjonowania. O ile nie znamy przyczyn bólu migrenowego, o tyle najnowsze leki na migrenę pozwalają zmienić nam możliwości w leczeniu migreny. Czym jest migrena?Jakie objawy występują przy migrenie? Jak wygląda leczenie migreny? Jakie nowe leki można zastosować?

Czy mam migrenę?
 

Każdy z nas mierzył się nieraz z bólem głowy, jednak migrena jest zjawiskiem znacznie bardziej dotkliwym. Szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba cierpi na migrenę przewlekłą. Aby odróżnić ją od standardowych bólów głowy musimy wziąć pod uwagę czas trwania, objawy współistniejące, sytuację, w której występuje i historię rodziny pod tym katem. Bardzo często potocznie nazywamy bowiem zwykły ból głowy typu napięciowego właśnie migreną.

Z powodu migreny cierpi bardzo wiele osób. W terapii migreny wyróżniamy przede wszystkim migrenę z aurą (czyli objawami poprzedzającymi) i migrenę bez aury. Specjaliście rozpęczniają też migrenę miesiączkową, migrenę oczną, migrenę brzuszną, stan migrenowy. Generalnie możemy mówić, że występuje migrena przewlekła lub migrena epizodyczna.

Sama migrena może powodować silny ból trwający kilka godzin lub trwający do nawet 72godzin. Są osoby wykazujące objawy epizodycznie i takie, zmagające się z bólem nawet 15 dni w ciągu miesiąca.

Pacjenci, którzy mają napady migrenowe wskazują, że ból przy migrenie jest tętniący, odczuwają oni pulsowanie. W napięciowym bólu głowy mówimy natomiast zazwyczaj o ściskaniu. W migrenie ból bardzo często pojawia się po jednej stronie głowy, za okiem. Najpierw jest on lekko dudniący, następnie nasila się do ciągłego i uciążliwego pulsowania.

W czasie napadu migreny mogą pojawić się objawy, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności tj.: nudności i wymioty, mdłości, nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia koncentracji, czasem także paraliż mięśni gałki ocznej.

Czasem ataki migreny mogą być poprzedzone niektórymi warunkami. Migrenę może wywołać stres, alkohol, kofeina, bodźce zapachowe, aktywność seksualna, warunki atmosferyczne, produkty spożywcze i inne.

Skuteczne leczenie migreny

By stwierdzić migrenę, niezbędny nam jest lekarz. Poprzez badania tj. np. tomografia głowy, rezonans, może on rozpocząć proces leczenia migreny. Najlepiej zatem najpierw skorzystać z konsultacji, którą prowadzi np. neurolog online.

Leczenie migreny polega głównie na stosowaniu leczenia doraźnego. W leczeniu, zwykłe leki przeciwbólowe zazwyczaj nie zdają egzaminu i niezbędne są np. leki przeciwpadaczkowe, leki z grupy leków przeciwdepresyjnych, blokerów kanałów wapniowych, b-blokerów, trójcyklicznych lub tryptany. Systematyczne ich stosowanie redukuje napady migreny do ok 40%, zmniejsza natężenie samego bólu i wpływa na stosowanie leczenia doraźnego.

U kobiet ból migrenowy jest częstszy, co wynika między innymi ze zmian hormonalnych i cyklu miesiączkowego W bólu miesiączkowym kierujemy się w stronę leczenia profilaktycznego. Wówczas leki stosuje się 2 dni przed menstruacją, w trakcie jej trwania oraz 2 dni po niej.

Grupa nowych leków na bóle głowy

Prócz standardowej farmakoterapii, pojawiają się również najnowsze leki na migrenę.

Grupa nowych leków używa inhibitorów CGRP, stosowanych w formie zastrzyków, które pozwalają pozbyć się bólu nawet na zawsze. Nowe leki blokują białko związane z przyczyna migreny. Dostępne w Polsce są już takie leki jak Fremanezumab, Galkanezumab i Erenumab. Maja one postać zastrzyku podskórnego lub wstrzykiwacza automatycznego.

Leki te, jak każde mogą mieć działania niepożądane, ale ich wyniki wskazują, że są lekami bezpiecznymi. Co więcej, dla osób, które zmagają się z częstym bólem, redukują one częstość napadów o nawet 75%, a w przypadku łagodniejszych odmian, mogą zniwelować je w całości.

Dlatego też zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

Artykuł sponsorowany