apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Moda

Jak dbać o buty?

Inwestycja w droższe buty zawsze będzie opłacalna. Specjaliści uważają, że spośród wszystkich elementów garderoby warto przeznaczać najwięcej pieniędzy właśnie na obuwie. Modele wykonywane z materiałów naturalnych (m.in. ze skóry) bywają kosztowne, ale dzięki temu zapewniają ci niesamowitą wygodę, a twoim stopom pozwalają swobodnie oddychać. Czujesz się w nich jak w kapciach, ale są one oczywiście bardziej stabilne i wytrzymałe, dzięki czemu praktycznie nie jesteś w stanie ich zniszczyć, o ile oczywiście od początku będziesz o nie dbać. Pielęgnacja i konserwacja butów pomoże ci zachować ich piękny wygląd na dłużej. A jak dbać o buty? Oto kilka najlepszych porad.

Pielęgnacja skórzanego obuwia

Najpierw skup się na modelach skórzanych. Skóra naturalna jest w końcu jednym z najdroższych materiałów, a skoro za jesienne botki lub zimowe kozaki zapłaciłaś więcej niż pięćset złotych, dobrze by było, gdyby posłużyły ci one przynajmniej przez kilka kolejnych sezonów. A skóra wymaga regularnej konserwacji. Nawet jeśli po każdym spacerze oczyszczasz ją z brudu i pyłu, a raz w tygodniu starasz się dokładniej umyć materiał pod bieżącą wodą, nie zapewnisz mu optymalnej ochrony. Do tego celu służą wyłącznie specjalistyczne środki impregnujące. Jeżeli wciąż ich nie masz, koniecznie musisz je kupić. Takie preparaty dostaniesz w każdym sklepie obuwniczym, ale też w wielu hipermarketach, drogeriach czy sklepach kosmetycznych. Używaj ich zgodnie z zaleceniami i koniecznie pamiętaj o zaimpregnowaniu obuwia po zakończonym sezonie zimowym. Preparaty ochronne tworzą na skórze specjalną warstwę, dzięki której materiał staje się odporny na działanie śniegu i deszczu oraz innych negatywnych czynników atmosferycznych.

Jak dbać o ulubione buty?

Powinnaś też ze szczególną troską zająć się tymi modelami obuwia, w których chodzisz najczęściej. One są najbardziej narażone na zniszczenie lub przetarcie. Częsta i intensywna eksploatacja potrafi zaszkodzić nawet najlepszym materiałom, dlatego spróbuj zabezpieczyć je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Jak to zrobić? Istnieje bardzo fajna metoda na zabezpieczenie obcasów. To właśnie ten element szpilek, botków i kozaczków jest najbardziej podatny na uszkodzenia, ponieważ właśnie nim szurasz po asfalcie, przez co doprowadzasz do ciągłego ścierania się materiału. Na co dzień tego nie zauważasz, ale gdy po kilku takich miesiącach spojrzysz na spód ulubionych szpilek, zobaczysz, że obcasy starły się w nich przynajmniej z jednej strony. Jak się przed tym uchronić? Otóż wystarczy zastosować specjalne zelówki i fleki, które przybija się bezpośrednio na obcasy oraz podeszwy. Sama raczej tego nie zrobisz, dlatego od razu zwróć się do szewca, który błyskawicznie poradzi sobie z zabezpieczeniem obcasów.

Jak dbać o buty? Sposobów na to jest całe mnóstwo. Możesz impregnować modele obuwia specjalistycznymi preparatami, regularnie je czyścić i nabłyszczać, ale nie zapominaj też o tym, by po prostu właściwie się z nimi obchodzić. Gdy tylko ściągniesz buty ze stóp, nie odkładaj ich od razu do komody. Pozwól im odetchnąć i potrzymaj je przez kilkanaście minut na wycieraczce.