Mole spożywcze lub inaczej mole kuchenne jest to omacnica spichrzanka. Są to małe motyle nocne, czyli ćmy. Należą do rodziny omacnicowatych. Uważane są one za szczególnego rodzaju szkodniki domowe. Żerują w szczególności na suchych produktach kuchennych takich jak mąki, płatki, kasze, ryże, makarony oraz wiele innych. Z wyglądu są one podobne do małych motyli, wyglądają jak ćmy. Posiadają skrzydła, która mogą rozłożyć na szerokość od 14 do 18 milimetrów. Są one w kolorze brunatnoczerwonych z poprzecznymi, szaroniebieskimi paskami.
Gdy zaczyna się problem z molami…
Mole spożywcze mogą stać się poważnym problemem w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego wiele osób zastanawia się jak się pozbyć moli spożywczych. Są one bardzo wytrzymałe i bardzo trudno je wytępić, ale jest to oczywiście możliwe dzięki różnym sposobom. Mole spożywcze są dość wytrzymałe na niskie temperatury, dlatego też potrafią przetrwać w różnych, nawet nieogrzewanych, pomieszczeniach takich jak spiżarnie. Dorosłe formy są aktywne głównie podczas nocy, gdy jest ciemno. W temperaturze pokojowej może żyć nawet czternaście dni, podczas których nie pobiera żadnego pokarmu. Nowe osobniki wykluwają się po około 8-10 dniach. Aby wyeliminować mole spożywcze z mieszkania lub domu należy przede wszystkim zrobić gruntowne porządki w miejscach, w których mogą się one znajdować. Najlepiej należy wyrzucić wszystkie sypkie produkty, zarówno w opakowaniach otwartych, jak i w opakowaniach zamkniętych. Polecane jest to z tego powodu, iż mole kuchenne potrafią przegryzać plastikowe opakowania od różnego rodzaju produktów, więc mogą znajdować się nawet w produkcie fabrycznie zapakowanym w sklepie.
Jak pozbyć się moli z kuchni?
Po usunięciu wszystkich podejrzanych produktów należy bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie szafki, uwzględniając wszelkie łączenia, zakamarki oraz miejsca pod szafkami, za nimi, nad nimi, pod nimi oraz wszelkie inne możliwe oraz dostępne. Mole spożywcze zazwyczaj składają jaja w najtrudniej dostępnych miejscach, gdzie nikt im nie przeszkadza. Wszystkie miejsca należy umyć wodą z detergentem. Może nim być zwykłe mydło lub płyn do mycia naczyń. Jest to działanie zupełnie wystarczające i nie trzeba stosować innych preparatów. Kolejnym krokiem jest umieszczenie wszelkich posiadanych produktów sypkich w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słojach. Do takich opakowań mole spożywcze nie mają dostępu i nie będą się w nich rozmnażać. Dlatego należy pamiętać, aby nic nie zostawiać luzem w szafkach. Istnieją również pewne domowe środki, których mole nie lubią. Wśród nich można wymienić zapach octu, lawendy, goździków, liści laurowych, mięty, cytryny, pomarańczy. Polecane jest przemywanie szafek tymi produktami lub umieszczanie ich bezpośrednio w szafkach. Powoduje to wydzielanie w nich woni, której owady nie lubią, a więc będą się trzymały z daleka od danej szafki. Jednakże nie na każde mole działa każdy produkt, więc trzeba przetestować czy dany specyfik rzeczywiście pomaga w konkretnej sytuacji. Zastosowanie tych sposobów z całą pewnością wspomoże usunięcie moli spożywczych z mieszkania.