apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Jak skutecznie walczyć z nadwrażliwością zębów?

Posiadanie pięknych oraz zdrowych zębów to marzenie tysięcy osób. I nic w tym dziwnego, gdyż dodają one mnóstwo uroku osobistego. Niemniej mnóstwo osób boryka się z niekomfortową dolegliwością nadwrażliwych zębów. Jak zatem sobie z tym skutecznie radzić? Jakie są sprawdzone sposoby na nadwrażliwe zęby?

Nadwrażliwość zębów na zimno to bardzo niekomfortowa przypadłość. Jest to bardzo uciążliwe przede wszystkim latem, kiedy to sięgamy bardzo często po zimne napoje gazowane czy też lody. Każda osoba borykająca się z taką przypadłością powinna wiedzieć o tym, że istnieją sprawdzone sposoby na skuteczną walkę z nadwrażliwością zębów.

Dlaczego występuje nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to bardzo uciążliwa przypadłość, która bardzo często występuje z powodu nagromadzenia się znacznej ilości kamienia na zębach. Otóż w wielu przypadkach wciska się on pod zęby, odsłania ich szyjki i w związku z tym znacznie zwiększa ich wrażliwość na ból.

Z nadwrażliwością zębów boryka się także mnóstwo osób w starszym wieku. Dzieje się tak dlatego, że dziąsła z powodu stosowania twardych szczoteczek oraz ścierających płytkę nazębną past cofają się z upływem lat.

Ponadto nadwrażliwość zębów bardzo często spowodowana jest próchnicą oraz nawykiem zgrzytania zębami. W tym przypadku pozbawione jakiejkolwiek ochrony zęby reagują ostrym oraz przeszywającym bólem, w przypadku gwałtownej zmiany temperatury. Zęby reagują bólem bardzo często nie tylko na zimne temperatury, lecz także na gorące.

Istotną przyczyną nadwrażliwości zębów jest także posiadanie przez wiele osób słabego szkliwa. Gdy jest ono uszkodzone, wówczas poszczególne kanaliki są otwarte i w związku z tym przewodzą bodźce bólowe.

Sprawdzone sposoby na nadwrażliwość zębów

Podczas występowania nadwrażliwości zębów niezwykle ważne jest to, aby je regularnie myć po każdym posiłku, a co najmniej rano i wieczorem.

Osoby z nadwrażliwością powinny tez pamiętać o tym, że szczotkowanie zębów w kierunku poziomym często prowadzi do uszkodzenia dziąsła, co w dużym stopniu sprzyja odsłanianiu się szyjek zębowych. Aby tego skutecznie uniknąć należy zawsze szczotkować zęby ruchami wymiatającymi i zawsze w kierunku od dziąsła do korony.

Ponadto nie jest zalecane mycie zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych czy wypiciu napojów gazowanych. Wówczas to bowiem poszczególne zęby są pozbawione warstwy ochronnej i ich szczotkowanie przyczynia się do ścierania szkliwa. Warto zatem zawsze odczekać godzinę i najpierw wypłukać usta płukanką z fluorem.

Aby w pewnym stopniu zniwelować nadwrażliwość zębów warto też sięgać po pasty o niskim poziomie ścieralności, bowiem zapobiega to nadmiernemu ścieraniu zębiny. Dziś na rynku nie brakuje specjalnych past przeznaczonych przede wszystkim do szczotkowania zębów bardzo wrażliwych. Bardzo dobry wpływ na nadwrażliwe zęby ma także
pasta wybielająca, która to zawiera w swoim składzie związki fluoru, które to skutecznie wzmacniają oraz uszczelniają szkliwo zębów. Ponadto szczelnie zasklepiają one mikroskopijne kanaliki zębowe i dzięki temu obniżają nadwrażliwość zębiny.