Ból gardła to bardzo nieprzyjemna przypadłość z którą każdego roku boryka się mnóstwo osób. Na ból gardła zazwyczaj skarżymy się w okresie jesienno – zimowym, kiedy to jesteśmy mocno narażeni na różnorodne infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Jakie są sprawdzone sposoby na ból gardła?
Jak leczyć ból gardła?
Wiele osób u których to pojawia się uporczywy ból w okolicy gardła czym prędzej udaje się do lekarza czy też do apteki i kupuje pastylki, które to w znacznym stopniu uśmierzają uciążliwy ból gardła. Dobrym sposobem na złagodzenie uciążliwego bólu gardła jest także zastosowanie okładów.
Niemniej niektóre osoby u których nie występują żadne dodatkowe dolegliwości decyduje się na leczenie bólu gardła z wykorzystaniem znanych od wielu lat domowych sposobów. I nic w tym dziwnego, gdyż wiele z nich jest bardzo pomocne w początkowym stadium choroby, jeśli to w grę nie wchodzi angina czy też inne poważne schorzenie górnych dróg oddechowych.
Ziołowe płukanki na ból gardła
Niezwykle ważne podczas bólu gardła jest częste nawilżanie go oraz płukanie z pomocą ziołowych naparów, które to w znacznym stopniu niwelują obrzęk oraz dokuczliwy ból. Doskonale sprawdzają się od lat znane i stosowane płukanki do gardła przyrządzone z ziół, takich jak: szałwia, tymianek czy rumianek, które to posiadają właściwości przeciwzapalne i w związku z tym w pewnym stopniu uśmierzają ból.
Skuteczne płukanki z sody oczyszczonej
Bardzo pomocne w uśmierzeniu uciążliwego bólu jest częste płukanie gardła roztworem przyrządzonym z sody oczyszczonej. Preparat ten jest bardzo skuteczny, bowiem posiada dość silne działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne.
W celu przyrządzenia płukanki należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w połowie szklanki ciepłej wody. Tak przyrządzoną płukanką należy regularnie płukać bolące gardło, co najmniej trzy – cztery razy dziennie. Czynność tą należy wykonywać bardzo delikatnie i niezbyt długo, aby dodatkowo nie podrażnić obolałego gardła. Warto pamiętać o tym, że bardzo energiczne oraz długie gulgotanie może dodatkowo podrażnić śluzówkę gardła.
Wiele osób poleca tez płukankę z soli kuchennej, niemniej metoda ta jest obecnie wykluczana przez wielu lekarzy. Otóż solanka o niskim stężeniu nie posiada działania odkażającego, z kolei o zbyt wysokim stężeniu soli może dodatkowo nasilić ból gardła oraz podrażnić śluzówki.
Inne sposoby na walkę z bólem gardła
Uporczywe pieczenie czy też drapanie w okolicy gardła bardzo często sygnalizuje nie tylko ostre zapalenie śluzówek gardła, lecz także ich wysuszenie, co sprzyja rozwojowi dodatkowych infekcji górnych dróg oddechowych. Aby temu skutecznie zapobiec niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Powinna ona wynosić około 40 – 60 procent. W tym celu niezwykle ważną role odgrywa regularne wietrzenie wnętrza mieszkania. Ponadto w pomieszczeniu warto poukładać na kaloryferach mokre ręczniki, które to będą wytwarzać wilgoć czy też użyć specjalnego nawilżacza powietrza.
Ważne jest także, aby chory wypijał dużo letnich płynów, nawet wówczas gdy nie odczuwa pragnienia. Warto zawsze pamiętać o tym, że dostateczne nawilżanie śluzówki gardła potrafi przynieść znaczną ulgę.