apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

Lifestyle Zdrowie

Jak walczyć z alergią?

Podczas gdy wszyscy cieszą się z nadejścia pierwszych ciepłych i słonecznych dni, alergicy wpadają w rozpacz, bo już teraz zaczynają im dokuczać nieprzyjemne objawy. Zawsze wracają właśnie na wiosnę. Pylące rośliny doprowadzają do kataru, ciągłego kichania i bólu gardła, przez co nie ma się nawet chęci na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Alergicy ograniczają wtedy wyjścia na dwór do minimum, a przez to nie mogą cieszyć się piękną pogodą, która nie trwa wiecznie. Na szczęście nawet w takiej sytuacji zawsze można jakoś sobie pomóc. Oto sposoby na to, jak walczyć z alergią.

Jak pozbyć się objawów alergii?

Aby zminimalizować objawy alergii, należy wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Uczulonym można być niemalże na wszystko, dlatego w zależności od rodzaju uczulenia inne musi być postępowanie alergika. Co zatem zrobić w przypadku, gdy za powstawanie nieprzyjemnych reakcji odpowiedzialne są pyłki? Wiedząc, że jest się uczulonym właśnie na nie, najlepiej poszukać w Internecie kalendarza pylenia, by unikać wychodzenia na dwór w momencie najintensywniejszego rozkwitania roślin. Przeważnie najgroźniejsze dla alergików są godziny między piątą a siódmą po południu. W tej części dnia najlepiej więc całkowicie odpuścić sobie wyjścia na zewnątrz i zrezygnować z otwierania okien oraz wietrzenia mieszkania bądź domu. Oczywiście alergik nie musi totalnie rezygnować ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednak spacery powinien odbywać albo z samego rana, albo późnym wieczorem. Warto również zapewnić sobie dodatkową ochronę przed wyjściem z domu. Będą nią duże i ciemne okulary przeciwsłoneczne oraz szalik bądź chusta.

A jak walczyć z alergią na roztocza?

W końcu diagnozuje się ją niemalże tak samo często jak alergię na pyłki. Ten typ uczulenia jest nawet gorszy, ponieważ o ile pyłków można na co dzień unikać, tak roztocza występują dosłownie wszędzie. Warto więc zadbać przynajmniej o to, by usunąć je z całego domu bądź mieszkania. Człowiek nie ma wpływu na to, jak higieniczne jest jego miejsce pracy (pomijając jego własne biurko), ale może za to zatroszczyć się o stan domostwa, zwłaszcza że to w nim spędza najwięcej czasu. Roztocza najczęściej rozwijają się w kurzu. Lubią też namnażać się w wilgotnych i ciemnych kątach. Bardzo często tworzą sobie małe gniazdka w różnych częściach łóżek, ale można je też spotkać na innych meblach. A jak się ich pozbyć? Podstawowym na to sposobem będzie regularne odkurzanie mieszkania lub domu. Sypialnię najlepiej odkurzać codziennie i przynajmniej co drugi dzień zetrzeć kurz z mebli i innych powierzchni. Warto także systematycznie zmieniać pościel oraz codziennie ją wietrzyć, by nie stała się korzystnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Opisane wyżej sposoby są dobre, ale pomagają wyłącznie doraźnie, dlatego jeśli alergia przybierze gorsze stadium i zacznie dawać o sobie znać na każdym kroku, lepiej nie leczyć jej już samodzielnie, a zdiagnozować ją u alergologa. Istnieje wiele świetnych leków farmakologicznych, dzięki którym każdy alergik jest w stanie normalnie funkcjonować.