apteka-centrum.pl

Strona o modzie, urodzie i zdrowiu.

pęcherz
Zdrowie

Co robić, kiedy boli pęcherz? Domowe sposoby na infekcję dróg moczowych

Jak złagodzić piekący ból, który jest wynikiem zakażenia dolnych dróg moczowych? Nasze babcie stosowały żurawinę – sok lub owoce, które wykazują dużą zawartość witaminy C, ale także proantocyjanidów. To związki uniemożliwiające bakteriom osadzanie się w drogach moczowych. Są jeszcze inne metody redukowania takich dolegliwości. 

Ból pęcherza dotyczy szczególnie kobiet, ponieważ mają one krótszą niż mężczyźni cewkę moczową. Objawy to pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz i uczucie niepełnego oddania moczu. Czasem jest to również ból podbrzusza, ale może też pojawić się gorączka i krew w moczu.

Zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami lub lekami przeciwbakteryjnymi. Osoby chore zwykle łagodzą ból środkami farmakologicznymi bez recepty w przypadku nieostrych objawów. Można wybrać Urofuraginum, środek hamujący rozwój bakterii. Warto też wspomóc leczniczą kurację domowymi metodami.

Picie dużych ilości płynów

Sposobem na pozbycie się zapalenia pęcherza jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, oczyszczających drogi moczowe z bakterii. Najlepiej, jeśli jest to woda mineralna oraz lekkie napary z ziołowej lub zielonej herbaty. Choć częste korzystanie z toalety może być nieprzyjemne, tylko w ten sposób przyspieszysz oczyszczanie dróg moczowych i wyleczysz stan zapalny.

Dieta bogata w witaminę C

Wsparciem w chorobie będzie witamina C, zakwaszająca mocz. W kwaśnym środowisku bakterie słabo się rozwijają, więc dieta bogata w ten składnik spowolni rozwój infekcji i wspomoże leczenie. Witamina C ma też korzystny wpływ na kondycję żył i skóry, co stanowi dodatkowy plus jej stosowania. Włącz do menu żurawinę, truskawki i owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, kiwi, cytryna oraz grejpfrut. Pomocne będą także warzywa (brokuły, kalafior, brukselka, papryka) i wszelkie kiszonki.

Nasiadówki i ogrzewanie chorego pęcherza

Stosuj przed snem ciepłe nasiadówki z szałwii lub rumianku. Zioła zalej szklanką wrzątku, zostaw na 10 minut, przecedź i wlej napar do dużej miski z ciepłą wodą. Posiedź w niej kwadrans. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie – często podmywaj się i osuszaj miejsca intymne, używając oddzielnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych.

Picie ziołowych naparów

W przypadku infekcji dróg moczowych sprawdzą się zioła moczopędne. Pokrzywa ma takie właściwości – zwiększa ilość oddawanego moczu, przyspieszając oczyszczanie się dróg moczowych z drobnoustrojów. Podobne cechy wykazują: skrzyp polny, mniszek lekarski, nawłoć i rdest ptasi. Moczopędne właściwości ma również warzywny wywar z korzenia pietruszki i selera.

Ciepła bielizna na zapalenie pęcherza

Wychłodzenie pęcherza moczowego sprzyja przeziębieniu i rozwojowi stanu zapalnego. Nawet siadanie na zimnej powierzchni może wywołać infekcję. Zimno sprzyja namnażaniu się bakterii, które u kobiet mogą się szybko zadomowić. Warto ubierać się ciepło i zrezygnować z noszenia stringów. Sprawdzą się klasyczne, zabudowane majtki z bawełny. Zimą należy używać kurtek i płaszczy o długości co najmniej do połowy uda.

Materiał zewnętrzny